Tisková zpráva: známe první výsledky z Mezinárodního výzkumu dospělých PIAAC o úrovni dovedností v čtenářské gramotnosti, numerické gramotnosti a adaptivním řešení problémů

popis stránky...

OECD zveřejnila 10. prosince výsledky z 2. cyklu Mezinárodního výzkumu dospělých PIAAC (Programme for the International Assessment of Adult Competencies), kterého se v letech 2022 až 2023 zúčastnilo 31 zemí. Výzkum PIAAC poskytuje jedinečné poznatky o úrovni dovedností dospělých ve čtenářské gramotnosti, v numerické gramotnosti a v adaptivním řešení problémů. Tyto základní dovednosti jsou klíčové pro život v 21. století a tvoří základ pro celoživotní učení.

Česká republika dosáhla v mezinárodním srovnání průměrných výsledků ve čtenářských dovednostech a ve schopnosti adaptivně řešit problémy a mírně nadprůměrných výsledků v numerických dovednostech.

Podobně jsme se mezi dalšími zeměmi umístili už v 1. cyklu před deseti lety. Přibližně čtvrtina českých dospělých (24 %) se potýká s velmi nízkými základními dovednostmi, mezi vyučenými jsou to dva lidé z pěti (40 %).

10.12.2024

Více informací na zdroji

Zdroj: https://piaac.cz/kontakt/tiskova-zprava-zname-prvni-vysledky-z-mezinarodniho-vyzkumu-dospelych-piaac/